Site Loader

YÖK tarafından kabul edilen yurtiçi psikoloji lisans programları ile bizimle denkliği olan yurtdışı psikoloji lisans programlarından mezun olup bireyin bireysel ve toplumsal tutum, davranış, düşünme ve duygu durumlarını inceleyen; davranışın ve zihinsel süreçlerin bilimsel tanım ve açıklamalarının eğitimini alan kişilere psikolog denir.

     Ruh bilimci olarak adlandırılan psikologlar; psikolojinin herhangi bir anabilim dalında yüksek lisans yaparak uzman psikolog olmaya hak kazanır. Psikologlar uzmanlık alanlarına göre cezaevi, klinik, hastane, adliye, adli tıp, okul ya da fabrika gibi farklı alanda çalışabilir. Toplumumuzabakıldığında dinleyici konumunda olarak bilinse bile aksine psikologlar sadece danışanları dinleyen kişiler değildir. Uygulayıcı ya da araştırmacı psikologlar, farklı alanlarda ve danışanlar olmaksızın da çalışabilir. Peki farklı alanlarda ve farklı konumlarda çalışma olanakları bulunan psikologlar ne iş yapar? Psikologların genel bir görev tanımı bulunur ve şöyle sıralanır:• Eğitimini ve sertifikasını aldığı testleri uygulamak,• Test sonuçlarını uzman psikolog, psikiyatr, hekim ya da testi talep eden kurumlarla paylaşmak,• Görevlendirildiği alanda psikolojik destek vermek,• Psikolojik değerlendirmeler yapmak,• Neden ve sonuç ilişkisi kurmak,• Dürtüleri, davranışları ve güdüleri incelemek.

     Çeşitli uzmanlık alanları ve görevleri bulunan psikologların toplumumuzdaki yerine bakacak olursak her şeyin önüne geçen bir ön yargı kalıbını ve psikologlarla psikiyatrlarınbirleştirilip deli doktoru diye adlandırıldıklarını görürüz. Bu yanlış varsayımları ve ön yargıları ortadan kaldırmak çok zordur. İşin aslı deli doktoru diye bir şey yoktur, deli tabiri de hiçbir literatürde geçmemektedir. Ne yazık ki ülkemizde ruh sağlığı yasası bulunmaması da insanları bu düşüncelere iten etkenlerden biri olmuştur. Çünkü ülkemizde birçok yeterli ve gerekli eğitimi almamış olup kendini psikolog olarak tanıtan şahıslar var. Özellikle kendini yaşam koçu, NLP danışmanı, hipnotist gibi tanımlayan, yaptığı işlerin psikoloji bilimi ile ilgisi olmayan ve tamamen gereksiz, boş güvenceler verip, bir umut içerisinde destek almak için gelen insanları kandırmaktan başka bir şey yapmayıp çıkarlarına göre hareket eden bu şahıslar psikoloji bilimini yağmalayıp insanları önyargı sahibi ve psikologlara karşı güvensiz birer birey olmalarına yol açabiliyor. Uzun zamandan beri süregelen bu yanlış inançlar çerçevesinde insanlar kendilerini ifade etmekten çekiniyor, yaftalanmaktan, etiketlenmekten korkuyorlar. Halbuki psikoloji bilimi, insanların yaşam kalitesini yükseltip farklı bakış açıları kazandırarak farkında olmadıkları duygu ve düşüncelerini keşfettirmeyi amaçlar. Bu farkındalık sayesinde eğer altta yatan bir patolojik süreç varsa ortaya çıkartıp gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasını sağlar. Bu tedaviyi uygulayan psikologlar ve psikiyatrlar arasındaki farka bakacak olursak benzer disiplinlere dayanarak çalıştıklarından birbirleriyle sıklıkla karıştırılsalar da bu iki meslek arasında bazı belirgin farklar bulunur:• Psikiyatristler, tıp fakültesi mezunu olan uzman doktorlardır. Psikologlar ise lisans eğitimlerini dört senelik psikoloji programında tamamlar ve ardından yüksek lisanslarını yaparak uzmanlaşırlar.• Psikiyatristler, tıp fakültesinden mezun oldukları için ilaç yazma ve ilaçla tedavi yönteminden yararlanabilirler. Psikologlar ise tıp fakültesinden mezun olmadıkları için ilaç tedavisi uygulayamazlar.• Psikologlar tedavi yöntemi olarak benimsedikleri disiplin doğrultusunda psikoterapi uygularlar. Psikiyatristlerin yöntemi genellikle ilaç tedavisi odaklı olsa da bazı psikiyatristler psikoterapi de uygular.

     Eğer psikolojik bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu durumda psikolog ve psikiyatrist arasında karar vermek zor olabilir. Ruh sağlığınızla ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız psikologdan, sinirsel bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız psikiyatristten yardım alabilirsiniz. Bu ayrımdan emin olamıyorsanız da sorun değil; pek çok klinikte psikolog ve psikiyatrist birlikte çalışır. Yani bir psikoloğa gittiğinizde psikolog, ilaç tedavisine ihtiyaç duyabileceğinizi düşünüyorsa sizi psikiyatriste yönlendirebilir. Elbette tam tersi de geçerli olabilir. Psikoterapi yöntemiyle çözülebilecek bir sorununuz olduğunu düşünen bir psikiyatrist sizi psikoloğa yönlendirebilir. Dolayısıyla kimden yardım almanız gerektiğini, uzmanlara danışarak da öğrenebilirsiniz.

Selenay Nur Yılmaz

Kaynakça: 

26.04.2021 tarihinde kariyer.net sayfasından esinlenilmiştir.

https://www.kariyer.net/pozisyonlar/psikolog/nedir#:~:text=Psikologlar%2C%20bir%20grup%20ya%20da,fabrika%20gibi%20farkl%C4%B1%20alanlarda%20%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fabilir

26.04.2021 tarihinde Türk Psikologlar Derneği sayfasından esinlenilmiştir.

https://www.psikolog.org.tr/tr/kurumsal/sikca-sorulan-sorular-x716

27.04.2021 tarihinde DüşleYAŞA sayfasından esinlenilmiştir.

https://www.mapfre.com.tr/blog/dusle/psikolog-ve-psikiyatrist-arasindaki-fark-nedir/

Post Author: gipder

Bir Cevap Yazın