Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ?   

  Cinsellik birden çok boyutu ve aşaması olan bir kavramdır. Bu aşamaların en az bir tanesinde meydana gelen bozulmalara cinsel işlev bozukluğu denmektedir.

  Cinsel işlev bozukluğu, cinsel ilgi ve yanıtın normal, alışagelmiş tarzın dışına çıkması ve normal olmayan halin süreklilik kazanması durumudur.

   Cinsel işlev bozuklukları; olumsuz deneyimler, travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, istenmeyen gebelikler gibi olayları kapsamaktadır. 

   Cinsel sorunlar çok farklı sebepler ile olabilmektedir. Belirtileri çok fazla olan ve bu belirtiler ile karşılaşan kişilerin ertelemeden tedavi alması gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Cinsel işlev bozuklukları için var olan belirtiler cinsiyetler özelinde farklı olmaktadır. Bununla birlikte sorunları yaşayan kişilerin bulunduğu yaş aralığı da oldukça önemlidir. 

  Cinsel işlev bozukluğu, kadınlarda; cinsel istek azlığı, cinsel tiksinti bozukluğu, uyarılma ve orgazm bozukluğu, vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme sorunlarından; Erkeklerde ise, cinsel istek azlığı, cinsel tiksinti bozukluğu, erektil disfonksiyon (sertleşme güçlüğü), erken boşalma ve diğer boşalma bozuklukları ile ağrılı cinsel birleşme sorunlarından oluşmaktadır.

  Cinsel işlev bozuklukları, sorunları cinsel yaşantıdaki olumsuz deneyimleri ve psikiyatrik sorunları da ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumda mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır. Cinsel işlev bozukluklarının sorunlarının aşılması, cinsel sağlığın sağlanması ve sürdürülmesi için, tüm kişilerin cinsel hakları korunmalı ve yerine getirilmelidir.

SILA YİĞİTTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

g

An legimus similique intellegam mel, eum nibh tollit assentior ad. Mei ei platonem inciderint.

e