Don Juanizm Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu sendromun ismi efsanevi bir karakter olan Don Juan’dan gelmektedir. Bu karakter Moliere’in oyununda ve Mozart’ın operasında karşımıza çıkar. Don Juan, genç kızları kandıran, şehvet düşkünü, ilişkilerini uzun süreli bir şekilde devam ettiremeyen bir karakterdir. O yüzden ismi aynı zamanda hiper seksüellik olarak bilinen günlük yaşamı etkileyecek kadar aşırı cinsel isteğe sahip olmayı ifade eden bu hastalığa verilmiştir. Bu isim genellikle erkeklerde görülen hiper seksüelliği ifade eder. Don Juanizm sendromuna sahip kişiler tek kadınla doyuma ulaşamaz, aşktan uzak kendisinin kaybettiği içsel uzamının arayışı peşindedir. 

Bu hastalık DSM-V tanı kriterlerine göre başka türlü adlandırılamayan cinsel bozukluklar kategorisi altında incelenmiştir. Hiper seksüel bozuklukların nedenleri psikolojik, sosyolojik veya nörolojik olabilir. Örneğin, duyguların bastırılması bu sendroma yol açabilir. Bu kişilerin bilinçaltında kendini karşı cinse kabul ettirme ve önemli hissetme duygusu bulunmaktadır. Psikoanalitik teoriye göre Don Juan üç kavramla çözümlenebilir: seksüel kimliğini kanıtlama, kadınların anne ile ilişkilendirilmesi ve dişi unsurların yeniden yüzeye çıkması.

Don Juanizm Sendromunun Belirtileri

 1. Cinsellik için zorlama: Bu durumda kişi obsesif bir şekilde bir kadının kendisini değerli hissettirmesine ve tatmin etmesine ihtiyaç duyar.
 2. Ödülden kaçınma ihtiyacı: Bu durumda kişi cinsel bağ kurduğu kişi ile duygusal bağ kurmaktan korkar ve ondan kaçınır.
 3. Sık görülen cinsel sorunlar
 4. Aldatma
 5. Her şeye gücü yetme düşüncesi: Bu kişiler kadın ve erkek doğasını bütünüyle anladığını düşünürler.
 6. Kendini idealize etme: Bu kişiler kendi kişiliklerini güçlü ve birçok şeyi yapmak için uygun olarak görürler.
 7. İdeal kadın imgesi: Bu kişiler gerçek kadınları tehdit olarak görür ve zihinlerinde idealize ettikleri bir kadın imgesine ulaşmanın hayalini kurarlar.
 8. Empati eksikliği: Bu sendroma sahip olan kişiler genellikle karşılarındaki kişiyle bağ kuramadıkları için onlarla empati kurmaktan da kaçınırlar.
 9. Yakın ilişki deneyimleme yetersizliği, uzun süreli ilişkilerden kaçınma
 10. Homofobi: Bu kişiler eşcinsel olmaktan korkarlar ve kendi cinsiyetinden olan kişilerle duygusal yakınlık kurmaktan kaçınırlar.
 11. Kendi cinsiyle rekabet: Kendi cinsiyetlerindeki diğer kişilerin onlara düşmanmış gibi davrandığını düşünen bu kişiler de diğerlerini kendine düşman olarak görürler.
 12. Gizli bir depresif durum: Bu kişiler kendilerini değersiz olarak görürler ve sürekli kendi değerlerini kanıtlamaya çalışırlar. Aynı zamanda alkol ve kumar gibi zararlı alışkanlıklara eğilimleri vardır.
 13. Çocuksuluk: Geleceği hep sağlıklı olacakmış gibi düşünürler, hastalık gibi kötü şeylerin başlarına gelme ihtimalini düşünmekten kaçınırlar.

Özetle, bu özelliklerden birkaçına sahip olmak Don Juan sendromuna sahip olmak anlamına gelmese de Don Juan sendromuna sahip kişilerde bu özelliklerin hepsi ya da birçoğu görülmektedir.

Yaren Naz Şentürk                                               

Kaynakça

Gazi, Y. A. (2023, June 29). Don Juanizm Sendromu: Hiperseksüel Bir Bozukluk – Nedir. Söylenti Dergi. https://www.soylentidergi.com/don-juanizm-sendromu-hiperseksuel-bir-bozukluk/ 

Novellino, M. (2006). The don juan syndrome: The script of the great losing lover. Transactional Analysis Journal, 36(1), 33–43. https://doi.org/10.1177/036215370603600106

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

g

An legimus similique intellegam mel, eum nibh tollit assentior ad. Mei ei platonem inciderint.

e