Site Loader

Bazı zamanlar kendimizi iyi hissetmediğimiz ilişkileri sürdürmeye devam ederiz. Her ne kadar mutsuz olduğumuzu bilsek de bir şekilde bu ilişkiyi sürdürürüz.Araştırmalar bunun iki sebepten kaynaklandığını söylüyor.

Bu sebeplerden ilki içinde olduğumuz ilişki için çok fazla emek vermiş olmamızdır. Partnerimizle geçirdiğimiz zaman uzunluğu,sorunlarla başa çıkabilmek için verdiğimiz çaba ve duygularımız bu emekleri kapsar. İlişkiyi sürdürmeye devam etme sebeplerimizden ikincisi ise potansiyel başka bir partnerin var olmaması ya da yalnız kalma düşüncesinin o kadar da çekici gelmemesi. Çünkü bir partnerin varlığına alışmış oluyoruz ve yalnızlık düşüncesi bize korkutucu geliyor. Ayrıca yeni bir partner tanımak,yeni şeylere açık olmak da alışkanlıklarımızı kıracağı için ilişkiyi bitiremiyoruz. Her iki sebep de aslında diğer kişiyle yani partnerle ilgili olmaktan ziyade kişinin kendi benliğiyle alakalıdır.

Kişilerin kendileri için değil de partnerlerinin hatırı için de ilişkiyi sürdürdüğü durumlar olabilir.Yapılan bir araştırma kişilerin sadece kendilerini düşünerek değil,partnerlerinin ilişkiye olan bağlılıklarını göz önünde bulundurarak ilişkide kalma ya da ilişkiyi bitirme kararını aldıklarını ortaya koyuyor. Kişiler ilişkiyi bitirmeyi ne kadar istediklerini ya da ilişki içindeki ihtiyaçlarının ne kadar karşılandığından bağımsız olarak partnerlerinin ilişkiye fazlasıyla bağımlı olduklarını hissettikleri durumda ilişkiyi bitirmemeyi tercih edebiliyorlar.Yani insanlar söz konusu yakın ilişkileri olduğundan kendi çıkarlarını gözetmeyebiliyorlar.

Mutsuz olduğumuz bir ilişkide kalmanın en büyük sebeplerinden biri de yetinmektir. O ilişkiden aldığımız tatmin hissi en önemli kıstastır ve çoğu zaman bununla yetiniriz. Mutsuz ilişkide kalmanın bir diğer önemli sebebi ise partnerimizin sadece pozitif yönlerine odaklanmaktır.Pek çoğumuz bunu farkında olmadan yaparız. Bir insanı sevdiğimizde onu sevmemizin mantıklı ve doğru olduğunu kendi kendimize kanıtlamak isteriz. Gerçekçi olmayan bu bakış açısı ile partnerimizin pozitif yönlerini gözümüzde büyütür, eksiklerini ise görmezden geliriz. Örneğin partneriniz cömert ancak düşüncesiz biri ise cömertlik artık sizin için düşünceli olmaktan çok daha önemli bir özellik haline gelir.

Aynı zamanda bazı durumlarda partnerimiz tarafından manipüle edilebiliriz.Bu durumun farkında olmadığımız için ilişkide kalmayı sürdürürüz.

BEGÜM BAŞAK

Post Author: gipder

Bir Cevap Yazın