BOŞANMA SONRASI ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Boşanma hem ebeveynler için hem de çocuklar için önemli bir değişim sürecidir. Bu süreç iyi yönetilmezse ne yazık ki en çok etkilenen ve zorlanan çocuklar olabilmektedir. Her çocuk için ailesi güvenli bir liman gibidir. Öyle ki boşanma gerçeğiyle karşılaşana kadar hiçbir çocuk annesini ve babasının ayrı kalabileceği ihtimalini düşünmez. Çocuğun bu gerçekle baş edebilmesi için anne ve babanın iş birliği içinde olması gerekir. Bu süreçte çocuk her iki ebeveyni ile güvenli ve destekleyici bir ilişki içinde olursa psikolojik sağlığı daha iyi olacaktır. 

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri 

Boşanmanın etkileri her yaş grubu için aynı değildir. Çünkü yaşlarına göre çocuklar boşanmaya birbirinden farklı anlamlar yüklemektedir, bunun sonucunda her çocuk başka bir boşanma süreci deneyimler. 

Genellikle çocuklar boşanma sürecinde yoğun ayrılık anksiyetesi yaşar. Anne ve babasının artık bir arada olmayacağını anlayan çocuk “Ben nerede, kiminle olacağım, bana kim bakacak?” kaygısını yaşamaya başlar. Çocuk bu sorular eşliğinde yoğun bir terkedilme korkusu ile baş başa kalır. Sorularının yanıtsız kalması, yanıtların tutarsız olması çocuğun kaygılarını giderek şiddetlendirir. 

Boşanmış ailede çocuk özellikle evden ayrılacak ebeveynine yönelik bir kaybetme korkusu yaşar. Ebeveynlerin şehir değiştirmesi, çocukla görüşme sıklığının azalması söz konusu olduğunda çocuğun duruma alışması daha da güçleşir. 

Boşanma Döneminde Çocukta Görülebilecek Olası Tepkiler

Küçük yaştaki çocuklarda boşanma sürecinde regresyon görülebilmektedir. Regresyon çocuğun kendini daha güvende hissettiği bebeklik dönemine yönelik davranışlarına geri dönmesidir. Çocuk anne ve babaya duyduğu özlemle sürekli kucaklarında olmak isteyebilir. Konuşmada gerilemeler, bebeksi konuşmalar görülebilir. Çocuk anne ya da babadan ayrılırken yoğun ayrılık kaygısı duyabilir. Sessizleşebilir, motor becerilerinde gerilemeler yaşayabilir.Regresyon çocuğun olumsuz duygularıyla başa çıkmasına destek olan bir savunma mekanizmasıdır. Ancak çocuğun regresyonu göz ardı edilir, beklediği ilgi ve şefkat verilmezse regresyon tehlikeli hale gelebilir. Aile çocuğu iyi gözlemlemeli ve ihtiyaçları ihmal edilmemelidir. 

Çocuklar boşanma sürecinde içe kapanabilir, daha sessiz ya da öfkeli hale gelebilirler. Özellikle ihmal edilen çocuklar ailelerine tepki olarak araya fiziksel ve duygusal mesafe koyabilirler. Özdenetimini kaybedip duygu, düşünce ve davranışlarda aşırılığa kaçabilir. Depresif davranışlar, saldırganlık ve ağlama nöbetleri yaşayabilir . Bu davranışlar çocuğun duygu patlamalarının sonucu olsa da altında yatan neden korku, kaygı ve “anlaşılmıyorum” duygusudur. Çocuğa bu dönemde ceza verilmemeli, duygularını bastırmasına neden olacak tutumlardan kaçınılmalıdır. 

Boşanma Sürecinde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı ?

Çocuğa karşı olabildiğince hoşgörülü olunmalıdır. Sevgi ve ilgi kesilmemelidir. Çocuk duygu ve düşüncelerini paylaşması için yüreklendirilmelidir, hissettikleri yok sayılmamalıdır. Her iki ebeveyn tarafından çocuğa gün içerisinde mümkün olabildiğince zaman ayırılmalıdır.  Bu süreç çocuk için bir yas süreci olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla yasta görülen duygu, düşünce ve davranış geçişlerinin görülmesi oldukça doğaldır.

 Boşanmış ailede çocuk boşanma nedeniyle evden giden ebeveynini suçlayabilir, olanların nedeni olarak giden ebeveynini görebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için çocuğun ebeveynler arasında taraf tutmaya yönlendirilmemesi gerekir. 

Boşanmanın beraberinde çocuk şehir ya da ülke değişikliği yaşadıysa bu çocuğa yepyeni zorlukları getirecektir. Yeni bir eve, semte, kültüre alışmak, sosyal çevre oluşturmak onu zorlayacaktır. Okula giden bir çocuksa okul hayatında gerileme yaşayabilir. Okul başarısında ve okula hayatına uyumda zorluk yaşayan çocukların bu konuda üstüne gidilmemeli ve alışması için zaman verilmelidir.

Boşanan bireylerden birinin boşanma sonrası evlilik durumu söz konusuysa mümkün olabildiğince ertelenmelidir. Çocuk boşanma sürecine alışana kadar bu tarz kararlardan kaçınılmalıdır.

Her iki ebeveynin yaşam alanında da çocuk için belirli bir alan/oda bulundurulmalıdır. Boşanmış ailede çocuk istediği zaman diğer ebeveyniyle de kalabileceğini bilmelidir. Çocuğun ayrılıktan olumsuz etkilenmemesi için sürekli hediyeler almaktan kaçınılmalıdır. Çocuk hediyelere ve etkinliklere alıştığında normal sürece dönüş yapmak daha da zorlanacaktır. 

Boşanmış ailede çocukların ve diğer aile bireylerinin boşanma sürecinde ve sonrasında psikolojik destek almak adaptasyonu kolaylaştıracaktır. Boşanmanın getirdiği kaosla baş edemediğini düşünen ebeveynlerin psikolojik destek alması hem kendilerine hem de çocuklarına çok iyi gelecektir , bu sürece ve yeni şartlara uyumu kolaylaştıracaktır. 

 Aybüke GÖRGÜLÜ   

KAYNAKÇA 

https://abapsikoloji.com/bosanmis-ailede-cocuk-olmak/

http://www.fuatkircelli.com/bosanmis-aile-cocuklarina-yaklasim/ 

https://www.iremyalugulubil.com/tr/article/desc/46573/bosanma-ve-cocuk.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

g

An legimus similique intellegam mel, eum nibh tollit assentior ad. Mei ei platonem inciderint.

e