ÖFKEMİZİN ALTINDA YATAN TEMEL DUYGULAR NELERDİR?

Sizce öfke nedir? Neden öfkeleniriz? Öfkelenmek denilince akla neden hep kötü şeyler gelir daha önce hiç düşündünüz mü? 

Öfke hakkında merak ettikleriniz varsa bu yazı size çok iyi gelecek. Hadi başlayalım!!

Öfke sadece ve sadece bir duygudur. Diğer duygular gibi ne iyidir ne de kötü. Her duygu abartılmadığı ve zamanında yaşandığında gereklidir. İnkâr edilmeyen, bastırılmayan, kabul edilen, tanınan ve doğru biçimde ifade edilen öfke sağlıklıdır. Öfke aynı zamanda değişim için itici bir güçtür. Hayatınızda yanlış giden olayları size gösterir. Hayatınızdaki insanlara karşı sınırlarınızı çizmenize ve bu sınırlar sayesinde asıl ihtiyacınız olanların farkında varmanıza yardımcı olur. Görüldüğü gibi öfke sanıldığı gibi sadece kötü yaşantılar üzerine dayalı bir duygu değildir. 

Şimdi öfkenin altında yatan temel duygulara göz atalım:

Virginia Satir, bir şeye çok öfkeli davranıyorsak “incinme, gücünü yitirmiş hissetme, korkma ve utanma” duygularından birini kişinin hissettiğini ifade eder. Öfke üstü kapalı bir şekilde kendini gösterir. Öfke buzdağının görünen kısmıdır. Bir de buzdağının görünmeyen kısmı vardır. Bunlar, yeterince anlaşılmamak, eleştirilmek, baskı hissetmek, haksızlığa uğramışlık hissi, kızgınlık, kaygı, korku, çaresizlik, güvensizlik hissi olarak ifade edilebilir. 

Çoğu zaman bu duyguların farkında olunmadığı için sadece öfkeli olduğuna kanaat getiren birçok insan vardır. Asıl önemli olan öfkemizin altında yatan sebeplere odaklanmak olmalıdır. Çünkü o zaman öfkenize sebep olan etmenleri fark edip düzeltme yoluna gidebilirsiniz. Farkında olunan, kabullenilen öfke sağlıklıdır ve sizi A noktasından B noktasına götürür. Farkında olmadan yaşanılan öfke ise çoğu zaman sizi işin içinden çıkamayacak hâle getirmekte ve içinizde sizi siz yapan parçaları bulmanızı engellemektedir.

Hem ne demiş Virginia Satir;

Duygularım, ve onlar her neyse

Öfke, neşe, kaygı, sevgi, hayal kırıklıkları, heyecan,

Ağzım, ve oradan çıkan her sözcük,

Nazik, yumuşak ya da kaba, doğru ya da yanlış,

Sesim, yüksek ya da alçak,

Ve tüm davranışlarım, başkalarına ya da kendime karşı.

Kendi fantazilerim, rüyalarım, umutlarım, korkularım.

Tüm zafer ve başarılarım benim, tıpkı tüm hatalarım gibi.

Çünkü beni oluşturan tüm parçalar benim.”

Öfke de diğer duygular gibi size ait bir parçadır fakat yüzleşmesi diğer duygulardan biraz daha zor ve sancılıdır. Öfkenize dosta yaklaşıp onunla dost olursanız içinizde sizi siz yapan parçalara ulaşmak için size yardımcı olacaktır. Öfkenizi sevin çünkü size söylemek istediği şeyler var. 

BEYZA KURUÇAY

Kaynakça

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

g

An legimus similique intellegam mel, eum nibh tollit assentior ad. Mei ei platonem inciderint.

e